
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 22 mm |
| Termination | IDC |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 125 V |
| Depth | 5.1 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Bronze |
| Pitch | 2 mm |
| Current Rating | 3 A |
| Max Voltage Rating (DC) | 125 V |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Orientation | Right Angle |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Color | Grey |
| Gender | Female |
| Number of Contacts | 2 |
| ELV | Compliant |
| Connector Type | Receptacle |
| Wire/Cable Gauge | 24 AWG |
| Number of Positions | 2 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | PBT |
| Wire/Cable Type | Discrete |
| Connector System | Wire-to-Board |
| Contact Resistance | 20 mΩ |
| Max Voltage Rating (AC) | 125 V |
| Housing Color | Gray |
| Contact Gender | Female |
| Mating Post Length | |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Sealable | No |
| Mating Retention | With |
| Termination Post Length |
Stock: 1477
Distributors
pcbx
Unit Price$0.13018
Ext.Price$0.13018
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.13018 | $0.13018 |
| 10 | $0.06509 | $0.65090 |
| 50 | $0.05925 | $2.96250 |
| 100 | $0.05393 | $5.39300 |
| 500 | $0.04846 | $24.23000 |
| 1000 | $0.04355 | $43.55000 |
| 3000 | $0.04194 | $125.82000 |
| 5000 | $0.04038 | $201.90000 |
| 10000 | $0.03861 | $386.10000 |
